Benimkiler..

Benimkiler..

3 Mart 2009

Anaokulu seçimi

Damla hanımı haftada iki ya da üç gün anaokuluna vermeye karar verdik (çocuk yuvanın önünden geçerken bile "çocuklarla oynamak istiyorum" diyor da...)
Ama asıl zor olan hangisine vereceğimize karar vermekmiş meğer... Eğitim tekniğini vs tartışmıyorum çünkü benimki oyun grubu arayışı. Bebeğim için içgüdülerimle en uygununu seçmeye çalışacağım. Çok para veremem ve özel bir Montessori okuluna vermeyi çok istesem de malesef :( evimizin yakınlarında yok, hem de bize göre biraz pahalı..
Eve yakın olan hemen hemen tüm yuvaları ana kraliçe ile birlikte gezdikten sonra karar verdik gibi.... Bakın bu süreçte neler olmuş:
Yuva no 1: ... Abla: Gerçekten abla'nın yeri gibiydi... Ev ortamı, sıcak, tertemiz.. Sahibi çocuk gelişimci. Konuşmaları anlatmaları gerçekse gayet uygun (reklam kokan konuşmalar da olabilir?).. Eve yürüme mesafesi.. bir on dakika uzaklıkta (çok soğuk havalarda zorlayabilir). Tek sorun tüm yaş gruplarının karışık oynaması.. Doktorumuz hiçbir sakıncası yok dedi ama emin değilim. Fiyatı: 3 gün 300. Mutfağı da tertemiz. .. abla her zaman orada, evi üst kattaymış. Tuvaleti görmedim. Burayo beğendim, olabilir. Annemin oyu burası.
No 2: Onun yanındaki yuva. Üç kere aramama rağmen yetkiliye ulaşamadım (çıktı, daha gelmedi, çocuğu hasta gelemiycek, ben yetkili değilim, şu an yetkili kimse yok). Baştan kaybetti..
No 3: Bir dolmuş + ablanın yeri kadar yürüme mesafesi. Yazın gittiğimiz parkın yanında. Tertemiz, sıcak. Daha profesyonel. Kocaman bir artı: Sahibinin kendi çocuğu da 21 aylık ve öğrenciler arasında. Sahibi sürekli orada (yoksa bile eski yuvacı olan anne ve babası oluyormuş). Mutfağı da tertemiz. Eşyalar ve oyuncakların çoğu Ikea'dan, gözümüze aşina geldi.. sevdik.. Drama öğretmeni varmış, tiyatro vs. yapıyorlarmış. Artı. İstersek kahvaltı ya da yemeğe bırakabiliyoruz. Artı. Sadece kendi yaş grubu ile oynayacak, başlarında öğretmenleri ile. Artı. Tuvaletler temiz. artı. Sahibi güleryüzlü, canayakın, internet sitesi fena değil. Çocuğu olunca yuvayı açmış (bende bu ayrı bir sempati nedenidir). Fiyatı 3 gün 350. ama indirim yapacaklar.
Oyum şu an için en büyük oranda buna.
No 4: Eve makul mesafede, kapıdan kapıya dolmuş var. Eski ve bildik bir kurum, en yeni en güzel oyuncaklar var. Ama yetkili ya da sahibi yok. Öğretmenlerden biri müdürlük de yaptığını söyledi. Başıboşluk kendini belli ediyor. Her yer çok pis, tuvalet de dahil! Öğretmenle sohbet ederken çocuğunun sabah çok erken kaltığını gece de çok geç yattığını söyledi (sabah uyandırmaya kıyamadığından, akşam da uyutmaya kıyamadığından). Benim gibi biz gestapo disiplinli için eksi puan, kendi çocuğunu eğitemeyen biri benimkini nasıl eğitecek? Fiyatı 3 gün 250. Ama temizlikten kaybetti.
No 5.... Çocuk Merkezi: No 4'ten çıkıp Yapa'ya kitap almaya giderken önünden geçiyorduk, uğradık... Randevusuz gittiğimiz için biraz beklememizi istediler, bu sırada Damla hanımı sınıfa götürdüler. Öğretmenler çok cana yakın ve ilgiliydi, kızımı tuvalete götüren küçük hanımın onun öğretmeni olabilmesini çok isterdim. Temizlik orta, tuvalet 1 tane ve onun da temizliği orta. Mutfakte bekledik (eksi puan), çok pis değilse de dağınıktı, kurum değil de ev mutfağı gibiydi, lavaboda bulaşıklar vardı, eksi. Damla hanım ne yapıyor diye bir sınıfa bakmaya gittim, tüm çocukların ağzında topitop vardı. Annemin yanına döndüm, topitoptan bahsettim (ağzında bununla oyun oynuyorlardı) beklemeye vaktimiz olmadığını söyleyip çıktık.
No 6.... Bizim ordaki MESA sitesinin arkasında, eve yürüme mesafesi, oldukça lüks bir kurum, öyle olduğunu biliyordum ama yine de görmek istedik. Kale kapısı gibi korunaklı, müdire hn sanırım psikologdu, çok şık bir yer ve çalışanlar da öyle. Amerikan hastanesi gibi (ama ben daha ufak ve butik bir yer olan, az yataklı, az çalışanlı, ama benzer imkanlara sahip olan İst. Cerrahi Hastanesinde doğum yaptım. Tatilde de Tatil Köyü ödemesini yaptığımız halde vazgeçip bir butik otelde kaldık...) Anlatabildim mi bilmiyorum ama, çok büyük kurumlar çok resmiyet çok şıklık.. beni biraz bozuyor.
Beklerken Damlaya kitap verdiler, biraz inceledim kitaplığı hemen hemen benimki ile aynıydı :) Damlanın kitaplarının aynıları (Yapa'dan Ertan Bey'in önerileri :) çok yerinde anlaşılan) ve özellikle bendeki Montessori kitaplarını orada görmek güzeldi.... son derece temiz, bahçesi çok büyük (1600 m2), sınıfları, mutfağı ve tuvaletleri görmedim ama gerek de yoktu, belliydi zaten. Cezbedici yönleri vardı, bahçedeki hayvanlar, eğitim sistemi, temizliği vs. Ama çok büyük kurumlar beni çekmez pek. Bir de fiyatı (çok da verilmeyecek gibi değildi ama belki ileride tam gün vereceğimde burası olabilir).. 3 gün 400.

Damla hanım no 1'e dün deneme dersi için gidecekti ama hasta oldu. Haftaya deneyeceğiz inşallah. 1 ve 3 arasında kalsak da, benim nihai kararım sanırım no 3 olacak (Deniz hanım, kartaneme iyi bakacağınıza eminim :))
Şimdiden minik bebeğimi okula vermenin gerekliliği nedir, bunu da vaktim olunca ayrı bir postta tartışırım..
EDIT: Dikkatiniz için teşekkür ederim, 3 diyecektim... Hamilelik beni biraz aptallaştırdı :)

10 yorum:

pinarbk dedi ki...

No 4 pis olan değil miydi? Yanlış yazmış olabilir misin?

Deneyimlerinizi okumayı merakla bekliyorum. Yuva çok farklı birşey, bebeklerimizin hayatında yeni bir sayfa. Hadi hayırlısı:)))

Betül KÖROĞLU dedi ki...

Bizde yakınzamanda bu seçimlere başlıycaz bende acayip geriliyorum..

Bu arada 4 numara pis olan 3 numara sanırım :))

sevgiler

Gökşen dedi ki...

Biz de aynı arayışlar için konuşmalar başladı, erken mi? küçük mü? doğru mu? sıkılır mı? güvensiz mi hisseder? vb. sorular uçuşuyor aklımızda. Deneme derslerinin sonuçlarını ve tercihini merakla bekliyorum.

şebnem dedi ki...

en son gittiğiniz güzel olan hatta fıyatı da ucuk olmayan ancak sana itici gelmiş olabilen okula da deneme dersine götür bence...denemeden ne cıkar ki

hayal dedi ki...

Şebnemcim, aslında deneme dersine götürmekten de vazgeçtim. Neyi deniycem ki? Onlar yanında anne istemiyorlar bu denemelerde, e Damla mı deniycek? Denedi diyelim, beğenip beğenmediğini bana nasıl ifade edicek?
Bu konuyu Deniz hanıma (No 3'ün sahibi) sorunca haklı bi yorum yaptı: Biz deneme dersine alırız memnuniyetle ama size bir derste çocuk şöyle iyi, böyle uyumlu /uyumsuz mu diycem, bir işinize yaramaz ki.. Ben de tek saatte çocuğu analiz edemem.. Bir ay düzenli gelince siz saten farkı görüceksiniz dedi.. Ben de ikna oldum..
Bu sonuncu da çok kurumsal, çok büyük bir yer, dedim ya, kapısından girmeye bile çekindim.. Ben sanırım büyük denizlerde boğulma taraflısı değilim :))

dilek dedi ki...

Merhaba Hayal...
Ben de yakında 22 aylık kızım için okul arayışına gireceğim...Sakıncası yoksa araştırmaların sonucu olumlu not verdiğin ve tatlı kızını göndermeye karar verdiğin bu yuvanın bilgilerini paylaşır mısın (dilersen burdan, dilersen özelden...)Bir ümit, belki bize de uyar yeri vs.
Sevgiler ve yavruların için en iyi dileklerimle...

Adsız dedi ki...

Çocuğu vereceğiniz anaokulunun çocuk güvenliğine ne kadar önem verdiğini de gözlemlemekte fayda var. ÇGYS sertifikası olup olmadığına da bakarsanız iyi olur.

Adsız dedi ki...

Değerli blog yöneticisi paylaşımlarınız çok dikkat çekici,bizde sitemiz Burun ameliyat olarak blogunuzu hergün takip ediyoruz.

Adsız dedi ki...

Akşam Liseleri olaraktan sunumlarınızı çok beğendik. Başarılarınızın ve paylaşımlarınızın devamını dileriz.

Anaokulları dedi ki...

Anaokulu Faaliyetlerinizde başarılar dileriz